(Фото) Неверојатно: Во орманот од нивната баба пронашле два предмети кои вредат цело богатство

Две 10-годишни момчиња во домот на нивната баба пронашле два предмети кои вредат вистинско богатство.

Штом беше воведен кapaнтинот во земјата, нивните родители одлучиле да го напуштат Париз и да одат во семејната куќа југозападно од главниот град.

Момчињата сакале во градината да направат импровизирана куќарка. Нивниот татко им рекол да ги земат старите чаршафи од орманот на нивната баба.

Додека ги извлекувале, испаднале два прилично тешки предмети, раскажува Филип Руијак, локален антиквар и колекционер.

На децата овие предмети не им биле интересни па ги вратиле во орманот. Но на нивниот татко му кажале што се случило, а тој ги замолил да ги донесат предметите.

Кога добро ги погледнал, го повикал Руијак и му испратил фотографии, а тој му објаснил дека се работи за златни плочки, тешки по еден килограм.

Нивната вредност е проценета на 100.000 евра.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.