ФОТО: Најдебелото момче на светот ослабна 82 килограми, а вака изгледа денес

Момче по име Ариа Пермана беше толку тежок што едвај можеше да стане од кревет.

12- годишникот од Западна Јава, минатата година е прогласен за најдебело дете во светот изгуби неверојатни 82 килограми, а претходно имаше 192 килограми, пишува „Њујорк пост“.

Момчето во 2017 било на операција каде му е намалена тешината, а сега лекари и нутриционисти го надгледуваат и е на строга диета.

Сега тој може да излезе надвор и да игра со другарите.

Со операцијата му е намеален желудникот и нема толкава желба за храна па драстично ослабел, а сега изгледа вака:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.