(Фото) Зошто “Google Earth” ја замагли оваа куќа? Кога ќе слушнете кој е сопственикот, се ќе ви биде појасно

Во една навидум нормална улица во Кливленд, Охајо, куќа со “црна” историја е замаглена за јавноста на мапите на Google.

Куќата се наоѓа во една обична улица во авенијата Сејмур 2208, во предградието на Охајо. Ако погледнете од птичја перспектива на сликите на Google Earth, може да го видите само покривот кој е заматен и со тоа позабележителен од другите куќи на улицата.

Куќата некогаш му припаѓала на насилникот Ариел Кастро, кој киднапирал три жени и ги држел заробени во куќата речиси една деценија.

Кастро бил силувач и насилник се додека една од трите заробени жени не побегнала кај соседот и повикала полиција. Кастро беше уапсен и се изјасни за виновен по сите обвиненија. Неговата куќа на авенијата Сејмур била конфискувана и демолирана.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.