Уpнебecна анкета во Србија: “Како ја коментирате одлуката на Александар Вучиќ, децата во училишта да мораат да учат арапски броеви?”

На социјалните мрежи кружи видео од анкета во која српски граѓани одговараат на прашањето: “Како ја коментирате одлуката на Александар Вучиќ што поради Сиријците, децата во училиштата мораат да учат арапски броеви?”

Aнкетата е направена минатата година за потребите на емисијата “Контравизија” која на ТВ “Пинк” ја води Лав Григорије Пајкиќ.

“Ужасно, жими мајка! Тоа е навистина непотребно. Нашите деца веќе се оптеретени со многу глупости, сега уште и арапски броеви. За тоа потои факултет каде се учи арапски јазик”, велат анкетираните граѓани.

Други додаваат: “Не ја поддржувам одлуката затоа што мислам дека децата се премногу оптеретени. Не сум учела арапски броеви во училиште”.

Една од анкетираните жеи вели дека ги знае арапските броеви, но како што вели “не сака да покаже како изгледаат среде Србија која е православна земја”.

Едно младо момче пак вели дека за арапските броеви слушнал на телевизија и прочитал во весниците, затоа што сите зборувале на таа тема.

Анкетата е урнебесна од почетокот до самиот крај, погледнете во продолжение:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.