Треба ли и кај нас? Хрватска го враќа задолжителниот воен рок

Хрватска го враќа задолжителниот воен рок. Воениот воен рок за сите млади мажи над 18 години треба да стапи на сила од првиот ден од следната година. Министерот за одбрана вели дека се е подготвено за воведување воен рок, а политичката процедура се уште се чека, јави ХРТ.

Деталите се уште се разработуваат.

– Помеѓу два и три месеци се планира задолжителен воен рок. Она што е важно да се нагласи е дека ги покачивме хонорарите, тие сега се 900 евра месечно, а колку ќе биде тогаш во задолжителниот воен рок, таа такса веројатно ќе остане иста, изјави вицепремиерот и министер за одбрана Иван Анушиќ.

Идејата е да се задржат што повеќе млади луѓе во одбранбениот систем, а според проценките, 15 илјади од нив треба да поминат обука годишно.

– Безбедносните предизвици се такви што пред сите ни ја поставуваат обврската да размислиме, не само Хрватска, туку и многу земји во светот и Европа, како да го активираме тој модел, изјави вицепремиерот и министер за хрватски бранители Томо Медвед.

Во Хрватска, задолжителната воена служба беше укината во 2008 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.