Тој е најбогатиот човек во Русија: Рускиот “цар на златото” ги умножи милијардите- еве и како

Рускиот пратеник Сулејман Керимов и неговата фамилија, која е најголемиот руски производител на злато, Полиус, за прв пат се најдоа на врвот на листата на Форбс во најбогатите претприемачи во Русија.

И покрај скокот на првото место на ранг листата за Русија која магазинот ја објави денес, Керимов моментално се наоѓа на 46-то место на светската листа со 24,7 милијарди долари.

Според списанието, неговото семејство е најбогато во Русија, а оваа година го зголемиле богатството за 1,7 милијарди долари.

Керимов го следи досегаѓниот “првак” на листата, Владимир Потанин, кој е еден од сосопствениците на компанијата за производство за метал и рударство, Норникл, а неговото богатство се проценува на 24,6 милијарди долари.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.