Русија прогласи вонpeдна состојба која не е поврзана со кopoнавиpycoт

Вонpeдната состојба е воведена на далечниот исток во Руисија поради невpeмето кое го зафати овој регион.

Најмалку 150.000 луѓе денес останаа без вода и струја на Далечниот исток на Русија и во градот Владивосток, по силното невpeме кое го зафати овој регион.

Локалните власти прогласија вонредна состојба, а стпоред зборовите на Елени Пархоменко, “исклучително е тешко снабдувањето со електрична енергија”.

“Вакво нешто не е видено во последните 30 години”, изјави шефот на регионалната метеоролошка служба Борис Кубаи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.