Реакцијата на Вучиќ кога Трамп кажа што потпишале: Знаеше ли српскиот претседател што потпиша? (Видео)

Шведскиот дипломат Карл Билд објави видео на „Твитер“ во кое се гледа реакцијата на српскиот претседател Александар Вучиќ за време на говорот на американскиот претседател Доналд Трамп во Овалната соба.

„Ова е моментот кога претседателот Вучиќ беше информиран дека српската амбасада во Израел ќе биде преместена во Ерусалим“, коментира Билд.

Додека Трамп кажува дека амбасадата ќе биде преместена во јули, додавајќи дека тоа е фантастично, Вучиќ во моментот прави зачуден израз и почнува да ги прелистува хартиите пред да ги погледне членовите на српската делегација.

Префрлувањето на српската амбасада во Ерусалим е последната точка од договорот потпишан во Белата куќа во петокот, а преселувањето треба да се случи до 1 јули 2021 година.

Вучиќ синоќа зборуваше за снимката.

„Се изнаслушав разни луѓе кои велат: ‘Погледнете ја реакцијата на Вучиќ, тој дури и не го прочитал договорот’. Еј, тие нискобуџетни луѓе, некој рече будали (никогаш не би го рекол тоа) од разни социјални мрежи (никогаш не би користел такви изрази), па дали тие луѓе знаат дека секој збор го проверував 500 пати цел ден и цела ноќ“, изјави Александар Вучиќ пред новинарите по состанокот во Брисел.

Тој рече дека не постои човек кој ги знае овие договори подобро од него.

„Во таа сала сите заедно не знаеја колку што знаев јас за едниот или за другиот договор и за точните разлики. Останува на мене да прочитам и да видам и каде е другиот договор, за некој да не го потпише она што не е наше. На крајот се случи да ги заменат папките “, рече Вучиќ.

„Тогаш имав добра папка, но тие подоцна ги заменија папките, а јас гледав да не ни се случи тоа“, додаде тој.

Тој вели дека сето тоа се случило затоа што некому не му одговара што Србија постигнала многу добар договор.

„И тоа што беше почитувана во САД, бидејќи такво почитување не сме доживеале уште од Втората светска војна, од 1970 година, кога Ричард Никсон, заедно со Тито, беше во Белград, пред точно 50 години. Оттогаш не сме имале толку почит, и разбирам дека им пречи“, рече Вучиќ.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.