Рама не иди за џабе: Ја повика Украина да го преиспита признавањето на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама денеска за време на престојот во Киев ја повика Украина да го преиспита својот став за признавањето на т.н. Косово, бидејќи, како што изјави, „тој народ го заслужува тоа“.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, за време на својот говор на средбата со неговиот украински колега Денис Шмихал, го привлече вниманието на Косово и истакна дека Украина сè уште не го признала Косово, пренесува Albenien Post.

– Би било добро Украина да ја испрати вистинската порака за новата европска реалност што сакаме да ја изградиме, рече Рама.

Претходно на прес-конференцијата Рама изјави дека Косово му дава целосна поддршка на Киев и покрај тоа што Украина се уште не го признала.

Шефот на албанската влада во разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски го пренесе уверувањето дека земјите од Западен Балкан немаат проблем да и дадат кандидатски статус на Украина.

– Овде сме не само да му кажеме на нашиот драг пријател Зеленски, туку и на сите, дека немаме проблем ако ЕУ и додели на Украина кандидатски статус. рече тој, пренесува Албениен пост.

Напротив, рече Рама, ќе се радуваме на ЕУ, бидејќи тие ќе направат нешто за себе, а не за нас.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.