Пyтин: Евpoпа е виновна за актyeлната енepгетcка кpиза

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Европа е виновна за актуелната енергетска криза, откако високите цени на бензинот предизвикаа обвинувања дека Москва ги прекинува испораките за да изврши притисок врз Западот.

– Тие направија грешки – рече Путин на телевизиска средба со руски енергетски претставници, откако критичарите ја обвинија Москва дека намерно ја ограничила испораката на гас во обид да го забрза стартот на гасоводот „Северен поток 2“, што ја поврзува Русија со Германија.

– Инвестициските планови на глобалниот пазар на енергија имаат долгорочна природа што не толерира врева и конфузија – додаде тој.

Според Путин, светската економија успешно закрепнува по минатогодишната криза и побарувачката за енергија расте, што, пак, доведува до повисоки цени.

Тој нагласи дека „наглите и непромислени дејствија може да доведат до сериозна нерамнотежа“, наведувајќи ја ситуацијата на европскиот енергетски пазар, на која оваа година влијаеја неколку негативни фактори.

– Хаотичните и политички влијанија се неприфатливи во која било област, вклучително и енергетиката – рече Путин.

Според него, Европската комисија направила грешка што ги напуштила долгорочните договори и се фокусирала на тргувањето со гас.

– Денес стана сосема јасно дека оваа политика се покажа како погрешна – истакна рускиот претседател Владимир Путин.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.