Пpиведен инcпeктop од УЈП: Бapaл мито од 700 евpa

На 06.07.2022 по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција заедно со СВР СКОПЈЕ – Единица за економски и компјутерски криминал, лишен е од слобода Ј.К.(63) од Скопје, вработен како инспектор во Управата за јавни приходи.

Тој во својство на службено лице, во текот на месец мај и почетокот на месец јуни, постапувајќи по налог за контрола на ДДВ, од сопственик на правно лице од Скопје, побарал парична награда-поткуп во износ од 700 евра за да преземе службено дејствие што не би смеело да го преземе, односно да изготви Записник со помал наод, кој по негово кажување требало да изнесува 600.000 денари.

Ј.К., по претходен телефонски разговор и договор за средба, во текот на денешниот ден во Скопје ги побара и прими паричните средства во побараниот износ, по што од страна на полициски службеници е приведен.

По претходна наредба од Судија на претходна постапка, извршен е претрес кај лицето, при што се пронајдени паричните средства кои беа дадени од страна на правното лице.

По документирање на случајот против лицето ќе биде поднесена кривична пријава од страна на Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.