Промоција на традиционално турско кафе и „Проекција на турски филм“

IMG_5713

Сношти во просториите на кино салата „Мис Стон“, Институтот „Јунус Емре“ од Скопје и Општина Прилеп го организираа настанот “Промовирање на традиционално турско кафе” и „Проекција на турски филм“.

IMG_5724

IMG_5710

IMG_5712

На отварањето на програмата посветена за промовирање на традиционално турско кафе и проекција на турски филм, поздравен говор имаа: директорот на институтот „Јунус Емре“ од Скопје доц. др. Мехмет Самсакчи и градоначалникот на Општина Прилеп г-дин Марјан Ристески.

IMG_5771

IMG_5733

IMG_5761

IMG_5770

Гостите, имаат можност да проследат промотивен видео материјал за Институтот Јунус Емре, потоа млaди девојки облечени во традиционална турска женска носија презентираат како се приготвува традиционално турско кафе.
По презентацијата на традиционалното турско кафе, љубителите на филмската уметност имаа можност да го проследат турскиот филм со наслов “Љубовта ги сака случајностите”.

IMG_5801

IMG_5780

IMG_5791
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.