Проект лидер, избор на најдобри ученици во струката во СОЕПТУ „Кузман Јосифоски- Питу“

Picture 308

На 30 ноември 2015 год. седум ученици од економското училиште „Кузман Јосифоски–Питу“ ,со нивните ментори, зедоа учество во реализацијата на проектот „ЛИДЕР“- избор на најдобар ученик по струка од завршните години во стручното образование во Република Македонија.
Учениците беа номинирани по профили и тоа:
– Деловен Секретар – Толеска Јасмина и Томеска Кристина,
– Правен техничар – Ѓореска Андријана и Томеска Кристина,
– Банкарски техничар – Марија Мирческа и Филип Петрески,
– Економски техничар – Ивана Сурлаџиоска,
– Ментори/наставници:Вера Ристеска,Светлана Милошеска,Наталија П. Ристеска, Билјана Марковска и Весна Дворчанец.
Според рангирањето , од страна на ЦССОО освоени се две втори, две трети и две четврти места.
Изборот на најдобар ученик од економско–правна и трговска струка оваа години се одржа во СОУ„Јосиф Јосифоски„ во Гевгелија, во организација на Центарот за средно стручно образование и обука и Министерството за образование и наука на Република Македонија.

Picture 306

Picture 309

Picture 304
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.