Природата е најталентиран уметник: Напуштено село во Кина се претворило во вистинска туристичка атракција (Фото/Видео)

Кинеското село Хотован кое постоело на островот Шенгшан како рибарско место до 1950 година, сега е претворено во туристичка атракција.

Островот е еден од 400 мали острови лоцирани на 40 милји источно од Шангај. Од сите мали населени места на архипелагот, Хотован е единственото место кое природно се трансформирало во вистинска атракција.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.