Прилепска тутунарска мака: Тутунарите цели ноќи чекаат пред откупните пунктови (Фото)

И покрај ниските откупни цени, тутунарите чекаат да го предадат својот труд.

Ова е сликата секоја вечер пред еден од откупните пунктови во Прилеп, каде се наредени трактори, комбиња и возила со приколки, а производителите на тутун остануваат и преспиваат тука, со цел утрото побрзо да го предадат својот труд.

Причината за ваквата слика како што велат дел од нив е слабата динамика за откуп на тутунот.

Инаку, тутунарите во среда имаат закажано нова средба со министерот за земјоделие и откупувачите, каде одново ќе се бара зголемување на откупните цени.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.