Пред преполна сала КУД “Мирче Aцев” Прилеп со концерт прослави 75 години постоење (Фото галерија)

Пред преполна сала, синоќа во Центарот за култура “Марко Цепенков” во Прилеп, Културното уметничкото друштво Мирче Ацев-Прилеп со концерт прослави јубилејни 75 години постоење.

Фолклорот, македонското оро, песна и македонската традиционална носија, говорат за вековното постоење на македонскиот народ, кој има свој идентитет и богати традиционални вредност.

Токму овие вредности, во своето 75 годишно постоење ги негува и ги презентира КУД „Мирче Ацев“ нашиот културен амбасадор во светот.

Податокот дека во досегашното постоење на КУД „Мирче Ацев“ илјадници играорци биле негови членови и дека се одржале повеќе од 5000 концерти, на сите континетни во светот, говорат за важноста и улогата на КУД Мирче Ацев –Прилеп.

Ова се луѓе со голем ентузијазам и голема љубов кон народните игри и песни, автентично ги интерпретираат на сцената обичаите од историското минато на македонскиот народ, при тоа негувајќи ја традцијата и народниот фолклор кој што е наш културен и автентичен израз.

На концертот присутен беше и градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески, кој имаше свое обраќање до присутните.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.