Предизвик: Дали ќе успеете да го прочитате името на ова населено место? (Видео)

Со своите 85 букви, рид во Нов Зеланд, кој е засолниште на културата Маори, е запишан во Гинисовата книга на рекорди како место со најдолго име во светот.

Оние што имаат проблеми со неговото изговарање, можат да го наречат скратено – Таумат.

Имало иницијатива да се смени името, но мештаните не дозволиле.

Неговото полно име е:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

Успеавте да прочитате?


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.