Поразителна статистика: Речиси половина од населението во Македонија се активни пушачи

Речиси половина од населението во земјава се активни пушачи, соопшти денеска Државниот институт за јавно здравје, додавајќи дека во последните години многу мал процент успеале да ја прекинат оваа зависност.

Толку голем број пушачи ја рангира Македонија меѓу земјите во светот со најголем процент на активни пушачи.

Според најновото истражување на Институтот за јавно здравје на Македонија, 45,4 проценти се активни пушачи, со многу низок процент на луѓе – пет проценти од оние кои успешно се обиделе и се откажале од пушењето во последните години – пишува во соопштението по повод денешниот Светски ден против тутунот.

Се известува дека посетеноста во советувалиштата за откажување од пушење е многу мала.

Така, во 2023 година во советувалиштата за одвикнување од пушење дошле само 43 лица, што покажува дека нема голем интерес кај населението за тоа – посочуваат од Заводот за јавно здравје.

Темата на овогодинешниот Светски ден без тутун е „Заштита на децата од влијанието на тутунската индустрија“ во обид да се намали употребата на тутун.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.