Познати наградените претставници на 54-то издание на МТФ “Војдан Чернодрински”

ОЦЕНУВАЧКАТА КОМИСИЈА НА 54-ОТ МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ “ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ” ПРИЛЕП, ВО СОСТАВ БЕДИЈА БЕГОВСКА -ПРЕТСЕДАТЕЛ И ЧЛЕНОВИТЕ ЉИЉАНА БОГОЈЕВИќ И МАЈА ВЕЉКОВИќ ПАНОВСКА ГИ ДОДЕЛУВА СЛЕДНИТЕ НАГРАДИ:

Оценувачката комисија на 54-от македонски театарски фестивал “Војдан Чернодрински”, во состав Бедија Беговска -претседател и членовите Љиљана Богојевиќ и Маја Вељковиќ ги соопшти наградите:

За најдобра претстава е избрана битолската „Бакхи – краток преглед на распадот“.
Нашиот театар „Војдан Чернодрински“ повторно во најдобрите со освоените награди од жирито за претставата „Пиреј“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Награда за женска главна улога за Марија Спиркоска Илијески за улогата на Велика. Награда за машка главна улога за Александар Степанулески за улогата на Јон.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.