Подгответе се за небесен спектакл: “Метеорскиот дожд” вечерва ќе биде најзабележителен

Секоја година меѓу 17 јули и 24 август на небото може да се види “метеорскиот дожд” Пресеида, а неговиот максимум ќе се случи вечерва.

Станува збор за камени небесни тела кои орбитирајќи околу Сонцето влегуваат во земјината атмосфера.

Метеоритите може да се видат секоја ведра ноќ, ако небото се следи некаде надвор од светлата на градот.

Неколку илјади тони различни честичи и прашина влетуваат во нашата атмосфера секоја година, а огрома количина од овие честички согорува во атмосферата и не стигнува до површината на Земјата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.