Париските бездомници протестираа пред Нотр Дам: Ова е нивната порака !

Француски бездомници денес протестираа пред изгорената катедрала Нотр Дам во Париз, барајќи нajcиромашните Французи да не бидат заборавени. Ова се случи откако беа собрани повеќе од милијарда евра за обновување на катедралата.

Тие носеа парола на која пишуваше “Милијарда за 24 часа”.

Тие извикуваа: “На Нотр Дам и треба кров, но и нам ни треба!”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.