Откриена цената на вakцината од Оксфорд

Вakцината против кopoнавиpycoт која ја развива универзитетот во Оксфорд во соработка со АстраЗенек ќе чини помеѓу три и четири долари, пренесува британски Телеграф.

-Оксфордската вakцина е за целиот свет. Додека Фајзер и Модерсна соопштија дека успешно завршила третата фаза на тестирање, британскиот тим уште на стартот нагласи дека нивната цел е нивниот продукт да биде достапен низ целата планета. Не се работи само за вakцина која ќе може да се транспортира и складира на нормални температури, туку ќе биде достапна за сите, пишува Телеграф.

Целта која ја поставија научниците од Оксфорд е вакцината да биде достапна и за најсиромашните земји од светот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.