Орбан ги праша Унгарците дали сакаат воведување санкции за Русија – 97% гласаа пpoтив

На националната консултација во Унгарија, 97 отсто од граѓаните кои учествуваа гласаа против антируските санкции на ЕУ, изјави Александра Сенткирај, портпарол на унгарската влада.

“Владата ги сумираше резултатите од националните консултации. Овие резултати се јасни – 97% од Унгарците се против санкциите кои предизвикуваат сериозна штета. Санкциите кои не престанаа но предизвикаа и продолжуваат да предизвикуваат невидени економски тешкотии во Европа“, рече Сенткирај во видео порака објавена на профилот на унгарската влада на социјалните мрежи.

„Резултатот од консултациите ќе биде испратен до унгарските власти, а ние ќе инсистираме да го слушне и Брисел. Тоа е неопходно затоа што наместо да се ревидира политиката на санкции, тие сакаат да воведат нови санкции… Пораката од консултациите е јасна – неопходно е да се ревидира политиката на санкции на Брисел. Не ни требаат санкции кои водат во ќорсокак, туку мировни преговори“, рече таа.

Сенткирај, исто така, изрази благодарност до речиси 1,4 милиони граѓани кои учествуваа на консултациите.

Националната консултација во Унгарија траеше од 14 октомври до 15 декември, а граѓаните беа замолени да го кажат своето мислење за санкциите за енергетските извори од Руската Федерација и санкциите што предизвикаа намалување на бројот на руски туристи и зголемување на храната. цените. За разлика од референдумите, националните консултации немаат праг на излезност.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на крајот на септември изјави дека земјата е прва во Европа која започна национални консултации за да го дознае мислењето на граѓаните за санкциите на ЕУ против Русија. Тој ги повика сите граѓани на земјата да се изразат и на тој начин „да стават крај“ на поскапувањето на енергенсите предизвикано од санкциите што Брисел ги „наметна на земјите од ЕУ“. Според него, цените во Европа за неколку дена би се намалиле за половина доколку ЕУ ја промени политиката на санкции.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.