Ограбена канцеларијата на МАТИЧНОТО во Прилеп: Крадецот изнесол компјутери, куќишта и документи

На 11.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека во период од 10.05.2024 до 11.05.2024 од страна на непознат сторител било влезено во канцелариски простории сопственост на Министерство за правда- Управа за водење на матични книги, подрачна канцеларија Прилеп лоцирана на ул.„Димо Наредникот” во Прилеп при што одзел документација, оштетил дел од документацијата и одзел монитори и куќишта од компјутери.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот – информираат од СВР Битола.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.