Нов огромен успех! Гимназијата Прилеп е извор на шампиони и олимпијци

Од 25 до 29.11.2023 год. во Струмица, се одржа XVI Младинска балканска олимпијада по информатика.

На олимпијадата се натпреваруваа 64 натпреварувачи од 13 држави. Меѓу нив, како еден од претставниците на Македонија беше и нашиот ученик Благој Рујаноски Стојановски.

Благој освои бронзен медал. Браво за Благој!

Училишен ментор на Благој му е проф. Анета Стојческа, а подготвувач и водач на македонската екипа на олимпијадата беше д-р Емил Станков од ФИНКИ.

Традицијата на постигнување на високи успеси по информатика продолжува.

Нашите ученици информатичари секогаш се на врвот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.