Нови ликови во “Водовод” и “Комуналец”

По катастрофалниот пораз на СДСМ во Прилеп и разликата од 7.500 гласови, логична е пораката на прилепчани.

Тие се незадоволни од функционерите на СДСМ на локално и централно ниво и бараат нови кадри на сите позиции во сите нивоа на властa.

Се чини дека пораката ја сфати и Борче Јовчески, кој ќе преферира исклучиво нови лица, а тоа ќе е тенденција и за понатаму се до парламентарните избори.

Најпрво е најавена РЕВИЗИЈА на работата на претходните директори на ЈП, сумливите набавки и финансикото работење.

Според неофицијални сознанија деновиве ќе биде назначен нов директор на “Комуналец”, а тоа треба да биде Абрашоски Рубин, искусен кадар од редот на вработените, човек кој треба да го врати сјајот и хигиената во Прилеп, по што беше препознатлив градот до 2017та.

Исто така негова задача е да ја стави во функција и фабриката за отпад во Алинци, но и да ги провери сомнителните вработувања.

Нов лик во “Водовод” треба да е Игор Гулабоски искусен професионалец за кој оваа проблематика е позната.

Очекуваме информација и за останатите две ЈП, но и за прилепските училишта. Не се сомневаме во добриот избор на Јовчески. Прилеп мора да е лидер во Македонија по добрата работа.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.