Нови измени во законот за исплата нa К15 во Македонија

pari

Работодавач кој ќе побара од вработен да му врати одреден износ од плата или други надоместоци исплатени од работодавецот, дека ќе се казни со затвoр од три месеци до три години. Оваа промена неодамна е внесена во кривичниот законик.

Ова новина дојде откако лани многу фирми каде се исплаќаше К15 бараше од своите вработени да вратат дел од парите во фирмата, или пак да ги вратат на рака на управителот. Дури, излегоа и снимки каде ова беше констатирано, иако не видовме епилог од било кој случај.

Сега К15 имаат обврска да платат сите профитабилни фирми во земјата. Оние што се во загуба нема да мораат да исплатат К15 во прретходен договор со синдикатот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.