Новинарот Васко Ефтов има снимено емисија за најголемата нуклeapна kатacтpoфа во Чернобил и тоа директно од градот Припјат (ВИДЕО)

Новинарот Васко Ефтов во 2013 година снимил емисија за најголемата нуклеарна катастрофа која во 1986 година се случила во нуклеарната централа во Чернобил.

Ефтов бил директно во градот Припјат и раселените села во забранетата контаминирана зона околу нуклеарката.

Во емисијата станува збор и за така наречениот “балкански канцер” и нивото на ураниум кој постои на територијата во Србија, БиХ и Косово, а е предизвикан од бомбардирањето со гранати со осиромашен ураниум.

Целата емисија во траење од 60 минути погледнете ја во продолжение:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.