Незапирливи: Велосипедистите од “Илинден” Прилеп растурија на Државното првенство во Битола (Фото)

Денеска во Битола се одржа Државното ридско првенство на Македонија во организација на Велосипедскиот клуб “Пелистер 15 Maj”.

Учествуваа 12 клубови со над 70 велосипедисти во сите категории: У13, У15, кадети, јуниори, У23, сениори, мастерс и жени.

Патеката се простираше од хотелот Капри до ски центарот Нижеполе – во должина од 12км.

Велосипедистите од В.К клуб & Сервис “ИЛИНДЕН” од Прилеп како и на секое друго натпреварување, и денеска забележа блескави резултати.

Константин Костоски го освои Првото место во категорија до 15 години, како и Стефан Маџоски кој беше најдобар во конкуренција до 13 години.

Андреј Маџоски стигна до второто место во кадети, а Никола Ристески во истата категорија беше трет.

Одличен беше и Младен Петрески кој го освои третото место во категорија до 15 години.

Тренерот на клубот Драган Димитријоски е презадоволен од остварените резултати и ветува уште поголеми достигнувања во иднина.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.