На овие работни места има најмалку стрес

frizerka-640x456

Тешко дека постои работа која се себе не носи одредена количина на стрес, со оглед на одговорноста.

Сепак, додека поголемиот дел од луѓето мака мачат со секојдневниот стрес ко го имаат на работа и крајните рокови им создаваат уште поголеми проблеми, има и такви кои на работа одат со насмеано лице.

Ова се некои од најмалку стресните професии:

1.Аудиолог – Аудиолог е субспецијалист оториноларинголог кој се бави со аудиологија. Аудиолог поставува дијагноза и решава здравствени проблеми врзано со слухот.

2.Фризер – Освен ако не се најде некој незадоволен или клиент кој многу пребарува, работата на фризерот не би требало да предизвикува премногу стрес.

3.Златар – Произведува и поправа прстени, алки, гердани и останат накит изграден од благодарен материјал. Ова е многу мирна професија.

4.Професор на факултет – Покрај тоа што ги учи студентите во различни академски и стручни предмети, работи и на истражување и објавување на научни трудови и книги.

5.Кројач – Оваа работа вклучува шиење и разни други ситни и крупни поправки на облека како и во многу слични професии не би требало да предизвикува премногу стрес.

6.Медицински техничар за податоци – Ја одржува медицинската документација за примена на докторите, наплатува трошоци и статистички истражувања-

7.Библиотекар – Води евиденција за позајмени книги, помага на читателите во пронаоѓање на бараната книга и слично.

8.Мултимедиски уметник – Креира анимации и визуелни ефекти за ТВ емисии, филмови, видео игри и други медии.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.