Најстариот рецепт за топла чоколада

topla-cokolada-1-650x396

Ова е најстариот рецепт за топла чоколада, што просто ќе го обожавате.

Состојки:

30 грама црна чоколада

1 лажица какао

2 децилитри млеко

30 шеќер

Прстофат сол

Подготовка:

Подгответе го така што во мало тенџере ќе промешате чоколада, како, 1 децилитар млеко и мешајте на тивок оган додека чоколадата да се стопи. Додадете го остатокот од млекото и сол и продолжете да мешате.

Додадете шеќер, а кога чоколадата ќе стане густа ставете ја во филџан. По желба топлата чоколада можете да ја декорирате со шлаг.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.