Направете сами течност за чистење на мраз од стаклото на автомобилот – снегот ќе лизга од него

Постојат разни совети како да стопите мраз од стаклото на автомобилот. Меѓутоа постои мешавина која ќе ви помогне за само неколку секунди да го решите овој проблем.

Во пластично шише со распрскувач ќе сипете 2/3 медицински алкохол, 1/3 вода и една голема лажица детергент за садови.

Важен е редоследот по кој ќе ги сипете состојките. Прво ставете го алкохолот, потоа детергентот и на крај топлата вода.

Затворете го шишето, протрреесете ја содржината и домашниот производ е подготвен.

Течноста после првобитното отстранување на мразот уште некое време ќе го штити стаклото од замрзнување, додека снегот ќе лизга од него.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.