Наместо на клупата, Борче Јовчески на трибините: Управата потклекна на притисокот?

Беше редовно на клупата на РК Прилеп во изминатите 5 години, се грижеше за здравјето на играчите и беше еден од луѓето кои сакаа по секоја цена клубот да опстане и да постои.

Сега откако стана кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп, Д-р Борче Јовчески, веројатно под притисок на СДСМ не бил повикан на клупата на ракометниот клуб, каде работеше целосно волонтерски.

РК Прилеп во овие моменти во спортската сала “Ристе Ристески-Ричко” игра скопски Металург, а Јовчески натпреварот го следи од трибините помеѓу навивачите и како и секогаш ги бодри момците.

Неофицијално, на само 4 часа пред натпреварот на Јовчески му било понудено да биде дел од екипата, но тоа се смета за крајно некоректно и непрофесионално, бидејќи сериозен прволигаш никогаш неда да дозволи да потклекне под нечии притисоци.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.