Над 400 македонски пливачи од денеска ќе пливаат на суво, а треба да се спремаат за Светско во Јапонија

Базенот во скопскиот спортски центар „Борис Трајковски“ од денеска, 20 јануари, не работи поради дефект на системите за греење, објавија од спортскиот центар.

Ве известуваме дека поради сериозен дефект на системите за греење базенот нема да биде отворен за користење од 20.01.2022 година. По отстранување на дефектот ќе бидете информирани за повторно отварање на објектот, велат од СЦ „Борис Трајковски“.

На ова реагираа нашите најдобри пливачи, поранешната олимпијка Наташа Мешковска и маратонецот Евгениј Поп Ацев:

Во скопскиот базен тренираат околу 400 пливачи и репрезентативци од 33 клуба. Прекинот се случува непосредно пред одржувањето на Националното првенство во пливање, подготовките за Светското првенство во Јапонија и ред други меѓународни натпревари. Единствено во функција во земјава е малото корито на Олимпискиот базен во Скопје, кое ни оддалеку не може да одговори на потребите на пливачите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.