Метју Меконахи ќе биде новиот гувернер на Тексас?

Холивудскиот актер Метју Меконахи (52) води во трката за гувернер на Тексас, покажуваат последните истражувања на јавното мислење.

Според последните анкети, Меконахи го поддржуваат 40% од гласачите, додека за опонентот би гласале 33%. Во случај противник да му биде актуелниот гувернер Грег Абот од Републиканската партија, за актерот би гласале 43% од гласачите, а против него 35%.

Надругата страна, најлошо стои потенцијалниот кандидат од Демократската партија, Бето О’Рорк. Холивудскиот актер подобро стои и во евентуалниот дуел против кандидатот на демократите. Тој би ја добил поддршката од 49% од гласачите, додека за О’Рорк би гласале 27%. Изборите за гувернер на Тексас ќе се одржат на 8 ноември 2022 година, а се очекува актерот да се кандидира како независен кандидат.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.