“Македонија оштетенa 22.000.000 денари за само 7 дена”

Како се краде во Македонија, граѓаните и ЕЛЕМ, денешно ЕСМ – дел 1, пренесува Курир!

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски:

Како се пљачка Македонија, граѓаните и ЕЛЕМ, денешно ЕСМ – дел 1!!!

ЕСМ/ЕЛЕМ распишува оглас за продажба на ноќни вишоци на струја за периодот од 20 до 26 август од 2 до 7 часот во вкупна количина од 1750 MWh.

Цената по која овие ноќни вишоци се продадени е 303,75 €/MWh!

За истиот тој период цената на струјата на HUPX (референтна берза при утврдување на цената на струјата во Македонија) е 506 €/MWh или по денови:

20/Август 463 €/MWh; 21/Август 346 €/MWh; 22/Август 481 €/MWh; 23/Август 534 €/MWh; 24/Август 570 €/MWh; 25/Август 535 €/MWh; 26/Август 612 €/MWh.

Разликата во цена е:

1750 MWh x (506-303,75)€ = 353.937€

Заклучок: Македонија, граѓаните и ЕЛЕМ/ЕСМ за само 7 дена се оштетени за околу 22.000.000 денари и наместо вишоците да бидат понудени на стопанството кое плаќа според HUPX струја и грчевито се бори да опстане и да ги задржи работниците, парите се крадат и завршуваат во приватни џебови.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.