Мажишта! На -10 степени и 2000 метри надморска височина – момците од таеквондо репрезентацијата се искапија за Водици (Фото)

Момците од Македонската таеквондо репрезентација се искапеа на -10 степени Целзиусови и на 2000 метри надморска височина, по повод денешниот празник Водици.

Тие влегоа во езерото Белмекен на врвот на Рила планина.

Репрезентацијата под водство на тренерите Дарко и Борче Костовски е веќе 20 дена на висински подготовки во врвната олимписка база Белмекен во Бугарија.

Фокусот на македонскиот национален тим во олимписко таеквондо е квалификациониот турнир во Милано на 17-ти април, каде шро че се печалат олимписки норми за Токио 2020.

До тогаш, македонските спортисти ќе имаат неколку меѓународни турнири за проверка на својата форма.

Да потсетиме дека олимпиското таеквондо во Македонија, согласно претходните резултати има реални шанси за обезбедување на историски норми за олимписките игри во Токио.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.