Литванија им покажа заби на Русите: Забранет транспортот на стоки до Калининград

Поминаа над 100 дена од вojната во Украина, а крајот сеуште не се гледа.

Европските држави веќе воведоа санкции кон Русија, а веста дека Литванија, во согласност со примената на санкциите против Руската Федерација, забрани транспорт на луѓе, суровини и материјали за потребите на руската енклава Калининград, целосно ја изолираше оваа област. Со ова само се долеа масло на огнот, а единствениот начин на транспорт и трансфер, храна, материјали и потреби станува поморскиот транспорт на Балтикот.

Литванија го затвори железничкиот транзит на стоки кон Калининградската област од другите региони на Русија. ЕУ забрани до 50 отсто од товарот, вклучувајќи градежни материјали, метали и други важни стоки, изјави гувернерот на Калининградската област Антон Алиханов за руските медиуми. Дали Русите ќе реагираат, останува да видиме.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.