Кога победата ти значи повеќе од се’: Aтлетичар се фpли на целта и победи во фотофиниш (Видео)

Португалски атлетичар покажа како изгледа кога некој сака да победи на трка по секоја цена.

На шампионатот на Португалија во атлетика, на трката на 110 метри со пречки, Жоао Вито Оливеира од Бенфика, „го остави срцето на тартанот“. Неговиот победнички скок напред во финишот, стана вирален на интернет.

Оливеира во последните метри беше изедначен со ривалот од Спортинг, Абдел Ларинага, и тогаш следуваше „суперменски“ потег со кој се прослави.

Ваков потег е дозволен според правилата, па Оливеира е прогласен за победник.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.