Кога ниту направеното не се одржува: Си беше еднаш една шаховска табла која беше украс на центарот во Прилеп (Фото галерија)

Во 2009 година на новоизградениот тогаш “Арт плоштад” во Прилеп беше направена и голема шаховска табла, која беше атракција за целиот град и посетителите.

На отварањето присутни беа голем број граѓани, а долго време потоа шаховската табла беше украс на градот.

Денеска таблата е руинирана, а шаховските фигури откако беа целосно уништени, повеќе не се обновија.

Една навистина грда слика која прилепчани не ја заслужуваат, а сето тоа е платено од нивниот џеб, од нивните пари.

Се чини дека нам повеќе ни одговара да направиме нешто одново и да потрошиме еден куп пари, наместо да го одржуваме тоа што веќе е направено.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.