И во Ирак се cлyчи 27 април: Демонстрантите во Багдад упаднаа во зградата на Парламентот

– Стотици следбеници на влијателниот шиитски верски лидер Моктада ал-Садр денеска упаднаа во парламентот по вторпат оваа недела во знак на протест против напорите за формирање влада на проиранските партии.

Ирачките безбедносни сили се обидоа да ги спречат демонстрантите да влезат во зградата на парламентот користејќи солзавец и димни бомби.

На протестот во зелената зона во Багдад каде се наоѓаат институциите има илјадници луѓе. Пред да упаднат во парламентот, тие ги отстранија барикадите поставени околу таа зона.

Како што пренесува Бета, неколку лица се повредени.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.