Исчезна еден од најбогатите луѓе на светот?! Нема трага откако ја критикуваше кинеската власт

Гласините за исчезнувањето на еден од најбогатите луѓе во Кина, основачот на компанијата „Алибаба“, милијардерот Џек Ма, се шират на кинеските социјални мрежи и веќе се појавија на страниците на светските медиуми. Тој последен пат се појави во јавноста кон крајот на октомври, откако се спротивстави на кинеската политика кон технолошките компании.

„Исчезнување на милијардерот“, „Каде е Џек Ма“, „Исчезна Џек Ма“ – насловите се „Телеграф“, „Форбс“, „Фајненшл тајмс“, „Си-Ен-Ен“, „Фокс“, „АБ“ „Блесок“ и други.

Според телевизијата АБЦ, милијардерот не се појавил во јавноста повеќе од два месеци. Последен пат беше виден на 31 октомври на настан организиран од „Алибаба“.

Според некои најави, според телевизијата, тој го пропуштил големото финале на сопственото реално шоу „Африкански деловни херои“, иако требало да биде главниот судија. Џек Ма претходно изјави дека со нетрпение го очекува овој настан.

„Гласините за неговата локација брзо се проширија низ кинеските социјални мрежи, бидејќи неговото исчезнување следеше по скандалозниот говор на самитот на 24 октомври“, пренесува телевизијата.

Во декември, Генералниот директорат за антимонопол и регулирање на пазарот на Кина започна истрага против компанијата „Алибаба“.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.