Истopиcка фотографиja од чeтaтa на Питy Гyли непосредно пpeд пристигнувањето на тypcкиот acкep во Kpyшево

Tвит на денот

-А сега една грандиозна слика од #четата на Питу Гули која броела околу 350 воостаници, непосредно пред нападот на турскиот гарнизон во родното #Крушево. Војводата Питу е качен на коњ, доле лево на сликата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.