Интересна статистика: Колку пива можат да се купат со минимална плата во секоја земја? Еве каде котира Македонија

На Интернет се појави интересна статистика за тоа колку пива можат да се купат во секоја земја со една минимална плата.

Па така во Македонија со една минимална плата некој пресметал дека можат да се купат 251 пиво од 0.33 литри.

Во регионот во Србија можат да се купат 267, во Грција 309 пива, Бугарија 208 и Албанија 195.

Најмногу пива со една минимална плата во Европа можат да се купат во Шведска 1020, а најмалку во Молдавија


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.