Изложба и концерт на Прилепско културно лето

_MG_0734

„Етно“ е тематската изложба на слики од Драги Хаџи Николов од Гевгелија, што беше отворена во галеријата од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, а на која уметникот се претстави со 25 дела преку кои пренесе една убава македонска приказна која плени. Хаџи Николов по втор пат се претставува пред прилепските љубители на уметноста, а неговите дела се нераскинливо поврзани со етнографското творештво и носат јасни и прецизни безвременски пораки со многу естетика.

_MG_0737

_MG_0761

_MG_0726

Веднаш по изложбата, љубителите на културата имаа можност да присуствувват на плоштадот „Александрија“, на камената бина каде се одржа манифестацијата „Изворен фолклор на балканските народи“ на која земаа учество КУД „Бисер“ од Македонија, КУД „Гоце Делчев“ од Бугарија и КУД „Лесковац“ од Србија, кои го презентираат богатиот изворен фолклор на своите земји.

_MG_0794

_MG_0777

_MG_0778

_MG_0786

_MG_0786 _MG_0798

_MG_0801

_MG_0807


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.