Изгуби 14 милијарди во еден ден: Маск падна од “тpoнот”! Џеф Безос е повторно најбогатиот човек на светот

Сопственикот на компаниите “Тесла” и “SpaceX” Илон Маск, кој неодамна беше прогласен за најбогатиот човек во светот, повторно се најде на второто место на листата, откако изгуби 14 милијарди долари во еден ден.

Акциите на неговата компанија за производство на електрични возила “Тесла” паднаа за 8%, со што вредност на Маск се намали за 13.5 милијарди долари, односно на 176.2 милијарди долари.

Според Форбс, по овој настан Џеф Безос повторно се врати на првото место на светската листа.

Имено, вредноста на богатството на Безос се проценува на 182.1 милијарди долари, што е за 6 милијарди долари повеќе од Маск.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.