Златни дечиња! Најубавата честитка за Велигден ја имаат учениците од ООУ “Блаже Конески” Прилеп (Видео)

Учениците од III-3 одделение во OOУ “Блаже Конески” – Прилеп, ја имаат најубавата велигденска честитка. Секоја чест за нив, нивните родители кои ги воспитале во христијанскиот дух и традиција, и секако за нивната наставничка

-Велигден – Голем ден. Ова е најубавиот христијански празник, празник на љубовта и мирот. Празник кој секое дете го препознава по шарените јајца.

Всушност, јајцето е најпопуларниот симбол на овој светол празник. Од многуте адети поврзани за Велигден децата најмногу го сакаат кршењето со јајца.

На Велигден сите се кршат со велигденски јајца, а „победува“ оној во кого ќе остане здравото јајце. Според народните верувања, него ќе го следи здравје во годината која доаѓа.

Но да оставиме за тоа да ви раскажат нашите ученици а ние од името на нашето училиште ви посакуваме од Велигден до Велигден да биде присутна кај сите вас ЉУБОВТА, ИСКРЕНОСТА, ДОБРОДУШНОСТА… и секогаш бидете она што и всушност сте, за да сите знаат колку е убаво да си бидете само СВОИ… Имајте среќни празници – напишаа од ООУ “Блаже Конески”.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.