Зеленски: “Се вратив во Киев! Сега работиме на конечната победа”

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека се вратил во Киев по посетата на Вашингтон.

„Работиме на победа“, рече Зеленски, пренесува Ројтерс.

За време на престојот на Зеленски во Вашингтон, САД најавија дека ќе испратат ракети „Патриот“ во Украина, на што Кремљ одговори со тврдење дека тоа нема да придонесе за решавање на конфликтот, ниту да ја спречи Русија да ги постигне своите цели во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ракетите „Патриот“ се „прилично стари“ и дека Москва има одговор на тие проектили.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.