Започна 48-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни “Пеце Атанасовски” (Фото галерија)

Вечерва на камента бина на плоштадот “Александрија” во Прилеп, започна 48-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“.

Повеќе од 300 изведувачи на изворниот мелос од сите краишта на земјава вечерва во Прилеп и утре на Рудина кај Долнени, ќе ги разлеат гајдата, кавалот, зурлите, тапаните и ќе ги изведуваат изворните песни што се дел од богатото македонско фолклорно наследство.

Утре во Долнени ќе бидат прогласени најдобрите изведувачи. Манифестацијата вклучува и настани кои започнаа деновиве како и придружни активности.

Во ликовниот салон во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска од 11 часот е симпозиумот на тема „Фолклорот во минатото и денес“ , а деновиве се одржуваше и семинарот за изучување на изворните инструменти. Учествуваа десетина млади кои со талентот сакаат да ја продолжат фолклорната традиција.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.