Едно од ypнебecните интервjya на 3aeв: “Цap Caмyил је пyно шeтao, и Киpил и Метoдиj cy paдили иcтo тaквe cтвapи”

Вчера се думав денот на Св. Кирил и Методиј да ви го честитам со ова видео, ама реков ај да не ви расипувам празник, вели Роберт Милески кој сподели дел од бројните „легендарни“ интервјуа на кои Зоран Заев се труди да „прича српски“ – пишува на својот Фејсбук статус Роберт Милески.

Овојпат тогашниот македонски премиер зборува дека исто како и цар Самоил, и просветителите Кирил и Методиј ги делиме со Бугарија.

А освен тоа вели и дека Кирил и Методиј ја напишале Кирилицата, што не е точно. Кирил и Методиј ја напишале Глаголицата кое е првото писмо на старите словени. Кирилицата подоцна ја создва Св. Климент Охридски во чест на своите учители.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.